Planuj jak najwcześniej

Sukces może osiągnąć każdy, niezależnie od kierunku studiów, jaki ukończył. Jednak jednym absolwentom sukces przyjdzie łatwiej, a innym trudniej. Od czego to zależy? Przede wszystkim od zapotrzebowania rynku na osoby o konkretnym wykształceniu.

Od kilku lat jest zauważalny zwiększony popyt na osoby o wykształceniu technicznym. Zdarza się, że kandydat posiadający certyfikat zdobyty na krótkim szkoleniu jest w stanie znaleźć pracę szybciej, niż wiele osób z tytułem magistra czy nawet doktora.

Pierwszym krokiem do zrobienia kariery po studiach jest więc rozsądny wybór już przed pójściem na studia. Wybierając kierunek studiów dajemy sobie większe lub mniejsze szanse na sukces. Linia podziału idzie w dużej mierze pomiędzy studiami o profilu technicznym a studiami humanistycznymi.

Planowanie kariery już przed wybraniem się na uczelnię wyższą to dobry pomysł – na tym jednak nie koniec. Większość uczelni nie stosuje dziś systemu rekrutacji opartego o egzaminy wstępne. Punkt ciężkości został przeniesiony na egzamin maturalny.

Od wyników „egzaminu dojrzałości” zależy więc, na jakie studia się dostaniemy i jakie wykształcenie wyższe będziemy w stanie zdobyć. Ważny jest więc również trafny dobór przedmiotów, które na maturze zdamy i położenie szczególne nacisku na przedmioty, które mają znaczenie dla procesu rekrutacji na wymarzonej uczelni.

Tym tropem można by pójść jeszcze dalej i zauważyć, że profil liceum lub technikum również ma duże znaczenie – bo szkoły średnie o różnych profilach w odmienny sposób przygotowują do egzaminu maturalnego.

Wniosek stąd taki, że kariera po studiach warto zaplanować jak najwcześniej. Oczywiście, gdy mamy już dyplom uczelni wyższej nasze edukacyjne pole do manewru jest mocno ograniczone.

Jeśli jednak do rozpoczęcia studiów zostało nam trochę czasu, warto poświęcić kilka wieczór i dobrze przemyśleć kolejne kroki do sukcesu. Im wcześniej uda nam się to zrobić, tym lepiej.

Polecamy game development programowanie i projektowanie gier komputerowe studia w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *